سفرنامه تور استانبول۱

من و همسرم عاشق سفر هستیم و من از اینکه تجربیاتم را در اختیار دوست داران سفر قرار بدهم لذت می برم. تابستان ۹۶ سفر پنج روزه ای را برای انتخاب کردیم قبل از سفر در خصوص اماکن دیدنی و هتلها و تورهای تحقیق کردم. پرواز ما از فرودگاه امام خمینی (ره) بود و راس ساعت ۳۰/۵ انجام شد. بعد از ۳ ساعت پرواز در فرودگاه آتاتورک به زمین نشستیم. ساعت به وقت محلی ۹ صبح بود و هوا صاف و آفتابی بود. به سرعت از گیت های خروجی گذشتیم و چمدانها را تحویل گرفتیم. در طول راه کمی به شلوغی خیابان هم برخورد کردیم و حدود ساعت ۱۰ به هتل تعیین شده رسیدیم و چون ساعت تحویل هتل ۱۴ بود چمدانها را گذاشتیم و تصمیم گرفتیم گردش کوتاهی در خیابانهای اطراف داشته باشیم.

بهترین سواحل استانبول
خیابانها آرام بودند و نکته جالب توجه وجود سگهای زیاد و بزرگی بود که مردم بسیار عادی و مهربان با آنها رفتار می کردند و سگها را نوازش می کردند.
استانبول مهمترین شهر ترکیه است که حدود چهارده میلیون نفر جمعیت دارد و نامهای قدیمی آن ، و که قرنها پایتخت امپراطوری رم شرقی و سپس عثمانی بوده است. واحد پول ترکیه لیر است و مردمش به زبان ترکی صحبت می کنند و به دلیل توریستی بودن این شهر با زبانهای دیگر هم آشنایی دارند و به دیدن مردم کشورهای دیگر عادت کرده اند و می توانند تا حدودی توریست ها را به زبان انگلیسی و کمی هم فارسی راهنمایی کنند. بعد از دو ساعت پیاده روی ساعت از ۱۲ گذشت و تصمیم گرفتیم در یکی از رستورانها ناهار بخوریم. کباب و سالاد سفارش دادیم که غذای بدی نبود ولی به خوشمزگی کباب ایرانی نمی رسید. بعد به هتل برگشتیم و اتاق را تحویل گرفتیم.

مسجد آبی استانبول
شهر استانبول میان تنگه بسفر و دریای مرمره قرار گرفته است. به همین دلیل روزهایی که هوا گرم باشه هوا حسابی شرجی می شود. البته این اتفاق در زمان سفر ما نیفتاد و دمای هوا از ۲۶ درجه بالاتر نرفت. حتی بعضی از شبها باران هم می بارید و خوب شد که چتر به همراه برده بودیم. غذاهایی که در طول سفر خوردیم و می گفتند با سلیقه ایرانی ها بیشتر جور است، همه خوب بودند. مثلا پیده، اسکندر کباب، کامپیر، شاورما، کباب ترکی و بادمجان شکم پر.

مسجد سلیمانیه استانبول
صبح فردا هفت و نیم صبح بیدار شدیم و پس از صبحانه سریع آماده شدیم و برای خرید با مترو به ایستگاه گونگورن رفیتیم، مرکز خرید کاله دقیقا در کنار این ایستگاه است. بعد از خرید به هتل برگشتیم در راه برگشت از مک دونالد بستنی گرفتیم. پیشنهاد می کنم حتما بستنی های یک لیری مک دونالد رو تجربه کنید خیلی خوش مزه تر از بستنی های ۲۰ لیری خیابان استقلال است. تور بوسفور قیمتش ۶۰ دلار بود. بعد از ناهار خوشمزه هتل، استراحت کوتاهی کردیم و برای تور کشتی بسفر به سمت اسکله حرکت کردیم. این بار در ایستگاه eminou پیاده شدیم و با نفری ۱۲ لیر سوار کشتی شدیم تقریبا یک ساعت و بیست دقیقه سوار کشتی بودیم از تنگه بسفر عبور کرد. تنگه بسفر دریای مرمره و سیاه را به هم وصل می کند و در واقع آسیا و اروپا را به هم وصل می کند. به نظر من تماشایی ترین جای استانبول است و به همه ی اولویت دارد. اوایل شب بود و هوا بسیار خوب بود. بعد از گردش خوب امروز حسابی خسته شده بودیم و شب به هتل برگشتیم.
بیشتر مناطق مهم استانبول را می توانید با وسایل نقلیه عمومی بروید ما هم گاهی برای رفت و آمد از تراموا و مترو، فانی کولرو اتوبوس استفاده کردیم که از ۵/۳ لیر بیشتر نمی شد ولی توصیه می کنم اصلا از تاکسی استفاده نکنید که حسابی ضرر می کنید چون قیمتش تقریبا ۵ برابر می شود. نقشه مترو را هم می توانید در ایستگاه های مترو به رایگان تهیه کنید.

اگر قصد را دارید میتوانید قیمت تور استانبول را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

حمام خرم سلطان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *