کاخ دولما باغچه۱

اگر با یکی از تورهای قصد رفتن به این شهر تاریخی و زیبا را دارید بهتر است دیدن کاخ پرشکوه دولماباغچه را از دست ندهید!
کاخ دولما باغچه Dolma Garden House Istanbul در زبان ترکی به سرای دولما باغچه شهرت دارد یکی از دیدنی های مشهور استانبول است. دولما باغچه کاخی بزرگ با معماری فرانسوی بین سالهای ۱۸۴۲-۱۸۵۴ ساخته شد و بعد از کاخ توپکاپی تا سال ۱۹۱۸ ملک فرمانروایی سلاطین ترکیه بوده است. این کاخ با مساحتی در حدود ۴۵ هزار متر در قسمت اروپایی استانبول و به طول ۶۰۰ متر در کنار ساحل تنگه بسفر قرار دارد.

دولما باغچه

قسمت بیرونی این کاخ توسط سلطان عبدالمجید اول در اواسط قرن ۱۹ میلادی ساخته شد. این کاخ که امروزه به موزه ای برای بازدید عموم درآمده است دارای دیدنی های جذاب معماری و هم چنین فضای سبزی زیبا و دل انگیز میباشد. از کنار پرتره های داخل کاخ، فرش عظیمی که مخصوص همین کاخ بافته شده است به راحتی نمیتوان گذشت. در داخل سالنی وسیع با ۵۶ ستون و چلچراغی بسیار بزرگ و شکوهمند با وزنی در حدود ۵.۵ تن و ۷۵۰ لامپ نظر همگان را به سوی خود جلب میکند. این چلچراغ عظیم از طرف ملکه ویکتوریا به ترکیه هدیه داده شده است. در زمان های گذشته برای رفاه حال ساکنین کاخ و بالابردن جذابیت های آن پرندگانی از نقاط مختلف دنیا به این کاخ آورده شده بودند. شاهان عثمانی کاخ های بسیاری داشتند، قبل از ساخت ، کاخ توپکاپی محل استقرار سلاطین عثمانی بود. کاخ دلما باغچه ۳ طبقه دارد و دارای ۲۸۵ اتاق و ۴۳ سالن است. این کاخ از سمت خشکی دارای دو در میباشد که یکی از این درها دارای تزیینات زیبایی است. اسباب و لوازم این کاخ مثل پرده ها، مبلمان، قالی های ابریشمی از قدیم الایام تا کنون به خوبی خفظ و نگهداری شده اند.

دیدنی های استانبول

کاخ دولما باغچه از شکوه و عظمت خاصی در میان دیگر کاخ ها برخوردار است. دیوارها و سقف این کاخ با نقاشیهای هنرمندان اروپایی و با استفاده از چندین تن تزئینات طلایی آذین بندی شده اند. در سالن و اتاقهای خاص همه اشیا به یک رنگ است.
کف کاخ در نقاط مختلف با یکدیگر متفاوت و با پارکت های چوبی منقوش فرش شده است . فرش های پشمی و ابریشمی مشهور Hereke که از زیباترین آثار هنری ترکیه به حساب می آید در نقاط مختلف کاخ پهن شده است.
آثار هنرهای دستی منحصر به فرد اروپایی و خاور دور نیز نقاط مختلف کاخ را تزیین نموده است . لوستر کریستالی ، شمعدان و شومینه ها نیز در بیشتر اتاقها خودنمایی می کند.
بزرگترین سالن باله در بین کاخ های کل دنیا در این کاخ است. این سالن برای جلسات مهم سیاسی ، مراسم تبریک و باله مورد استفاده قرار می گرفته است.سیستم گرمایشی این کاخ در گذشته بوسیله سیستمی همانند فرعمل میکرده است. سیستم شوفاژ و برق بعدها به این کاخ اضافه گردیده است. از میان ۶ حمام موجود، حمام بخش اندرونی با مرمرهای حجاری شده و بی نظیرش، بسیار دیدنی است.
پس از عبور از یک راهروی طولانی به بخش حرم کاخ میرسیم. در این بخش اتاقهای خواب سلطان و بخش ویژه مادر سلطان و سایر زنان و خدمتکاران وجود دارد. بخش ضمیمه شده به قسمت شمالی کاخ نیز به شاهزادگان اختصاص داشته است.
درب ورودی این ساختمان از طرف بشیکتاش است. در دوره جمهوری و در زمان بازدید آتاتورک از استانبول ، این کاخ بعنوان محل سکونت وی مورد استفاده قرار می گرفت . مهمترین حادثه در این کاخ فوت آتاتورک در سال ۱۹۳۸ می باشد؛ پس از فوت آتاتورک ساعتهای کاخ دولما باغچه روی ساعت ۹:۰۵ که ساعت مرگ وی را نشان می دهد از حرکت ایستاده است.

اگر قصد را دارید میتوانید قیمت تور استانبول را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *